– Kończy się era naiwnej globalizacji – powiedział premier Donald Tusk podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. – W tym coraz bardziej bezwzględnym konkursie egoistów na rynkach światowych, Polska nie będzie naiwnym partnerem. Polskie firmy nie będą stały na straconej pozycji w konkurencji z międzynarodowymi molochami – mówił szef rządu. Zadeklarował ochronę krajowych przedsiębiorców w zamówieniach publicznych. – Jeśli polska firma oferuje porównywalne jakość, technologię, czas, cenę, to musi bezwzględnie wygrywać taki konkurs – stwierdził.
Repolonizacja gospodarki – to jedno z głównych haseł, które wybrzmiało w wypowiedzi Donalda Tuska podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Warszawie. – Kończy się era naiwnej globalizacji – mówił premier. - Polska nie będzie naiwnym partnerem, polskie firmy nie będą stały na straconej pozycji w konkurencji z międzynarodowymi molochami (…). Czas na odbudowę narodowej gospodarki. Czas na repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału – powiedział. Dodał, że ochrona polskich firm i polskiego kapitału to zadanie m.in. dla państwa, menedżerów, urzędników i ministrów.
– Kapitał ma narodowość, gospodarka ma narodowość, menedżer spółki zarządzanej czy współzarządzanej przez państwo ma narodowość (…). Nasze interesy mają biało-czerwone barwy – mówił premier zastrzegając, ze nie obawia się zarzutów o nacjonalizm gospodarczy. Odwołał się do rozmów z przedsiębiorcami, którzy pytają dlaczego w Polsce, w zamówieniach publicznych organizowanych przez podmioty skarbu państwa polskie spółki przegrywają nie tylko z podmiotami z Unii Europejskiej, ale także spoza tego obszaru. – Dlaczego tak jest, że polskiej firmie tak trudno zdobyć zlecenie w Danii, a dlaczego tak łatwo firmie z innego kraju zdobyć zlecenie, czy znaleźć to pole współpracy tu w Polsce? To się skończyło. Musimy zadbać w sposób bezwzględny i egoistyczny o interesy polskich przedsiębiorców – powiedział Donald Tusk.
Stwierdził, że Polska musi respektować reguły wspólnot międzynarodowych, których jest członkiem, niemniej faktem jest, że przy przestrzeganiu tych samych reguł inne kraje do tej pory lepiej radziły sobie z ochrona interesów rodzimych firm. – W niektórych krajach w zamówieniach publicznych jeśli są to porównywalne oferty, zawsze wygra firma z tego kraju. I w Polsce też tak musi być – mówił Tusk. – Rozmawiałem z prezesami spółek właśnie o tym, w jaki sposób zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami, preferować polskiego przedsiębiorcę, polską firmę. Nieważne czy ma dostarczać turbiny, wieże wiatrowe, cement – nie ma [to] żadnego znaczenia. Znaczenie ma to, że to jest polska firma. Jeśli oferuje porównywalne jakość, technologię, czas, cenę, to musi bezwzględnie wygrywać taki konkurs – kontynuował.
Zadeklarował, że czuje się odpowiedzialny, za to, by polskie firmy mogły liczyć na ochronę państwa. Dodał też, „zażądał raportowania” ze strony spółek skarbu państwa „w jaki sposób realizowana jest polityka preferowania polskiego kapitału i polskich przedsiębiorców”. Stwierdził, że jest to możliwe, choć czasem będzie wymagało większego wysiłku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.